Máte dotazy? Rádi Vám je zodpovíme → rychlý kontakt: +420 544 500 151 

Přenos dat » ZigBee signál

 

Princip vysílání signálu ZigBee

Jednoduchým zapojením vysílače bezdrátového ZigBee signálu do měřidla se stane přenos aktivním. Na měřidle nic nevisí, vysílač je možné k němu pevně (ale odpojitelně) připojit. Každé měřidlo má unikátní ID kód, který vysílá k přijímači. Na základě tohoto kódu software rozpoznává, ze kterého měřidla data pochází. Proto je možné ten stejný vysílač připojovat k různým měřidlům stejného typu (posuvná měřidla / mikrometry / úchylkoměry…). 

Na vysílači je kromě signální diody i snadno hmatatelné přenosové tlačítko, jehož stiskem se aktuální naměřená data okamžitě přenesou do vybraného programu.

 

zigbee

 

Princip přijímání signálu ZigBee

Je nutné použít přijímač bezdrátového ZigBee signálu s klasickou univerzální koncovkou USB 2.0 (ale k dispozici jsou i koncovky USB-C, Micro USB a Lightning). Přijímač o velikosti malého flash-disku snadno zapojíte do volného slotu a signalizační dioda potvrdí, že je vše správně. Dle preferencí je možné si vybrat multikanálový nebo jednokanálový přijímač. Vše záleží na tom, kolik měřidel je potřeba propojovat:   

  • Jednokanálový přijímač lze propojit s jedním měřidlem. Není potřeba instalovat žádný software. Přijímač signálu je na rozdíl od vysílače univerzální, je možné jej tedy používat k jakýmkoliv INSIZE měřidlům s možností bezdrátového přenosu dat. 
  • Multikanálové přijímače s různými koncovkami lze standardně propojit s šesti měřidly INSIZE, nabízíme ale také šestnáctikanálový přijímač s anténou. Měřidla lze libovolně měnit, protože každé se hlásí unikátním ID kódem, který má přiřazený.
    • Standardní multikanálové disponují LED indikací aktivního kanálu.

multikanalovy prenos insize

    • Multikanálový přijímač s anténou bezdrátového ZigBee signálu je dodáván s doplňkem do programu Excel, který umí vytvořit přednastavenou tabulku se sloupci dle použitého typu měřidla a dalšími možnostmi nastavení. Jeho instalace není podmínkou ale možností.

zigbee_insize_czech

Všechna měřidla komunikují s PC v textovém formátu – simulují klávesnici, a lze s nimi zapisovat do kteréhokoliv programu, do kterého lze zapisovat písmena a čísla – Word, Excel, textové soubory různých formátů a další (standardní přijímače jsou propojeny jako HID, mulitkanálový přijímač s anténou je propojen jako virtual com port).

 

Technologie ZigBee

Komunikační protokol ZigBee je univerzální technologie pro propojování různých zařízení nejen k počítačům, ale i k tabletům a mobilním telefonům, pokud je v nich zapojen příslušný přijímač. Vše je zpětně kompatibilní, takže není nutné s novou verzí zakupovat nové přijímače, vysílače a jejich rozšíření.

ZigBee komunikuje především ve frekvenci 2,4 GHz, což zaručuje velice nízké vzájemné rušení se s moderními 5 GHz Wi-Fi a zaručuje tak vysokou spolehlivost. Přenosová vzdálenost garantovaná výrobcem je 10/15 metrů (závisí na podmínkách).

Díky velmi nízké energetické náročnosti je tato technologie využívána nejen pro výrobu a průmysl, ale i pro IoT a SmartHome, kde zajišťuje bezpečné, nezarušené ovládání různých částí domácnosti, jako je osvětlení, zásuvky, zařízení, bezpečnostní prvky a mnoho dalšího.

Takovýto bezdrátový přenos dat je několikanásobně úspornější než ostatní komunikační protokoly, což zaručuje delší životnost baterie, pomalejší vybíjení akumulátorů, nebo nižší spotřebu energie ze sítě.

 

Stabilita

Vzhledem k nízkému objemu přenášených dat je celá tato síť velmi stabilní, tudíž je možné v jednom prostoru postupně k přijímačům propojit i vetší množství měřidel, aniž by se vzájemně rušily, nebo jejich signál vypadával. Vzhledem k tomu, že není nutné mít žádný router, není přenos dat omezen jeho rychlostí a propustností.

 

Vývoj

V současné době se na vývoji ZigBee podílí špičkové společnosti z oboru automatizace jako je Honeywell, ABB, Siemens, Omron a další.

 

Implementace

Společnost INSIZE využívá tento spolehlivý protokol  posuvných měřítekmikrometrůúchylkoměrůhloubkoměrůtloušťkoměrů a dalších zařízení.

insize_meridla_s_vystupem_dat_insize_czech

 

VIDEO: Podívejte se, jak jednoduchá je obsluha a jak probíhá samotný proces přenosu dat z měřidel INSIZE. 

Připravili jsme pro Vás krátké video ukázky všech technologií přenosu. 

 

 

 

Zpět do obchodu