Máte dotazy? Rádi Vám je zodpovíme → rychlý kontakt: +420 544 500 151 

Přenos dat » ZigBee signál

Princip vysílání signálu ZigBee

Jednoduchým zapojením vysílače bezdrátového ZigBee signálu do měřidla se stane přenos aktivním. Na měřidle nic nevisí, vysílač je možné k němu pevně (ale odpojitelně) připojit. Každé měřidlo má unikátní ID kód, který vysílá k přijímači. Na základě tohoto kódu software rozpoznává, ze kterého měřidla data pochází. Proto je možné ten stejný vysílač připojovat k různým měřidlům stejného typu (posuvná měřidla / mikrometry / úchylkoměry…). 

Na vysílači je kromě signální diody i snadno hmatatelné přenosové tlačítko, jehož stiskem se aktuální naměřená data okamžitě přenesou do vybraného programu.

Princip přijímání signálu ZigBee

Kromě vysílače je nutné použít i přijímač bezdrátového ZigBee signálu s klasickou univerzální koncovkou USB 2.0. Přijímač o velikosti malého flash-disku snadno zapojíte do volného slotu a signalizační dioda potvrdí, že je vše správně. Dle preferencí je možné si vybrat multikanálový nebo jednokanálový přijímač. Vše záleží na tom, kolik měřidel je potřeba propojovat. 

  • Jednokanálový přijímač lze propojit s jedním měřidlem. Není potřeba instalovat žádný software, ani ovladače. Přijímač signálu je na rozdíl od vysílače univerzální, je možné jej tedy používat k jakýmkoliv INSIZE měřidlům s možností bezdrátového přenosu dat. 
  • Multikanálový přijímač lze propojit s až osmi měřidly INSIZE. Měřidla lze libovolně měnit, protože každé se hlásí unikátním ID kódem, které má přiřazené. Multikanálový přijímač bezdrátového ZigBee signálu je dodáván s doplňkem do programu Excel, který umí vytvořit přednastavenou tabulku se sloupci dle použitého typu měřidla a dalšími možnostmi nastavení. Jeho instalace není podmínkou ale možností, stejně jako u jednokanálového přijímače není nutné instalovat ani software, ani ovladače.

zigbee_insize_czech

Všechna měřidla komunikují s PC jako HID zařízení - simulují klávesnici, a lze s nimi zapisovat do kteréhokoliv programu, do kterého lze zapisovat písmena a čísla - Word, Excel, textové soubory různých formátů a další.

Technologie ZigBee

Komunikační protokol ZigBee je univerzální technologie pro propojování různých zařízení nejen k počítačům, ale i k tabletům a mobilním telefonům, pokud je v nich zapojen příslušný přijímač. Vše je zpětně kompatibilní, takže není nutné s novou verzí zakupovat nové přijímače, vysílače a jejich rozšíření.

ZigBee komunikuje v bezlicenčních pásmech především mimo frekvence Wi-Fi, což zaručuje velice nízké vzájemné rušení a vysokou spolehlivost. Přenosová vzdálenost garantovaná výrobcem je 10 metrů. 

Díky velmi nízké energetické náročnosti je tato technologie využívána nejen pro výrobu a průmysl, ale i pro IoT a SmartHome, kde zajišťuje bezpečné, nezarušené ovládání různých částí domácnosti, jako je osvětlení, zásuvky, zařízení, bezpečnostní prvky a mnoho dalšího.

Takovýto bezdrátový přenos dat je několikanásobně úspornější než ostatní komunikační protokoly, což zaručuje delší životnost baterie, pomalejší vybíjení akumulátorů, nebo nižší spotřebu energie ze sítě.

Stabilita

Vzhledem k nízkému objemu přenášených dat je celá tato síť velmi stabilní, tudíž je možné v jednom prostoru postupně k přijímačům propojit i vetší množství měřidel aniž by se vzájemně rušily, nebo jejich signál vypadával. Vzhledem k tomu, že není nutné mít žádný router, není přenos dat omezen jeho rychlostí a propustností.

Vývoj

V současné době se na vývoji ZigBee podílí špičkové společnosti z oboru automatizace jako je Honeywell, ABB, Siemens, Omron a další.

Implementace

Společnost INSIZE využívá tento spolehlivý protokol u posuvných měřítek, mikrometrů, úchylkoměrů, hloubkoměrů, tloušťkoměrů a dalších zařízení, které jsou popsány jako bezdrátové.

insize_meridla_s_vystupem_dat_insize_czech

 

VIDEO: Podívejte se, jak jednoduchá je obsluha a jak probíhá samotný proces přenosu dat z měřidel INSIZE. 

Připravili jsme pro Vás krátké video ukázky všech technologií přenosu. 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení